Magisterbladet version 3.0
Del denne artikel
REDAKTØRENS KOMMENTAR
Magisterbladet har taget hul på nye tider med 2014. Det gælder både den trykte version og sitet akademikerbladet.dk.
Når du læser dette, er vi allerede gået i luften med det nye akademikerbladet.dk. Hvad formålet med det er, hvad det indeholder, og hvilke muligheder det rummer, kan du læse om på side 7. På akademikerbladet.dk kan vi bringe aktuelle nyheder – det “udkommer” så at sige hver dag. Debat og blogs kan trives storartet på sitet, og interaktiviteten med læserne behøver ikke at kende nogen grænser. Alt kan kommenteres og diskuteres.
Alt dette får også indflydelse for Magisterbladet på print. Dels udkommer det nu som månedsblad – 11 gange om året på nær i juli, dels vil nyhedsstoffet blive nedprioriteret til fordel for artikler, der går både i dybden og bredden med emnerne. Man kan sige, at Magisterbladet bliver mere magasinpræget end hidtil.
Det rent faglige eller professionsrettede stof får en fremtrædende plads i relation til DM’s Fagligt Forum, som du finder på dm.dk. I hvert nummer vil du finde et orienterende opslag om Fagligt Forum (side 50-51) og en journalistisk artikel, der kan relateres til et fagligt univers, denne gang artiklerne om PISA-undersøgelserne (side 20-25).
I en serie om iværksættere portrætterer vi i hvert nummer et DM-medlem, der har valgt at være sin egen chef. Flere og flere fravælger den faste månedsløn til fordel for et arbejdsliv som fri fugl, innovatør, iværksætter, selvstændig – kald dem, hvad du vil. MÅNEDENS IVÆRKSÆTTER kalder vi serien (side 12-15).
Vi har også en ambition om hver måned at skaffe en ledig magister et job. Læs SKAF ET JOB! på side 42.
Endelig vil du også i hvert nummer nu finde en SIDEN SIDST INTERNATIONALT med ikke-danske nyheder og notitser. DM AKTUELT er blevet til DM · MEDLEMSTILBUD, hvor du kan orientere dig om de nært forestående arrangementer, kurser, møder m.v. i DM-regi.
Godt nytår til alle fra redaktionen!