Uro i kroppen, dårlig søvn, tanker om, at det går galt, hjertebanken og vejrtrækningsproblemer. Angsten for at gå til eksamen kan have mange ansigter, men den behøver ikke at tage over, mener psykolog, som har udviklet en ny app.
Under hver tredje ledige, som har mistet dagpengene og er på regeringens særlige uddannelsesordning, har rent faktisk været i uddannelse. Kontanthjælp er et langt bedre tilbud, påpeger a-kasserne.
Aflyste kurser, besværlig meritgodkendelse og fag, man må vente hele semestre på. Det er virkeligheden for mange studerende, som snubler i administrativt bøvl, mens de forsøger at suse gennem studierne.
På fem år har landets universiteter startet 200 nye uddannelser, og det har kostet millioner af kroner. Danske Universiteter erkender, at det er gået for stærkt med at starte så mange nye uddannelser.
Kvalitetssikringen af uddannelserne bliver fremover et ledelsesansvar på universiteterne. Men vil det medføre øget dokumentationskrav og bureaukrati på universiteterne? Direktør i ACE Denmark Anette Dørge Jessen vurderer følgerne af den kommende akkrediteringslov.
Københavns Kommune vil ansætte jobkonsulenter til at finde arbejde til landets akademikere, før de afslutter studierne. Det skal sænke ledigheden blandt de nyuddannede.
Akademikere på spring fra studiet til arbejdsmarkedet har i høj grad brug for sparring fra professionelle med indblik i jobmarkedet. Det mener den nyuddannede geolog Mouritz Nolsøe Svenson, som er jobsøgende.
Det kan lyde lidt langhåret, men formidlingen går op i en højere enhed, når skuespillere i samarbejde med landets bedste forskere går på scenen, fx til akkompagnement af musik inspireret af lydene fra en hjernescanner. For sit arbejde med at formidle og skabe debat om videnskab med hjælp fra kunstens verden har teatrets grundlægger netop modtaget en fornem formidlerpris.
Er danske studerende tilstrækkeligt motiverede, og kan de overhovedet det, der er brug for på arbejdsmarkedet i dag? Det var nogle af de spørgsmål, tænketanken DEA tog op på sin årsdag, hvor både studerende, politikere og erhvervsfolk gav deres bud på problemernes årsager.
De DM-medlemmer, der i dag arbejder som freelancere og selvstændige, har allerede taget et stort skridt ind i den fremtid, som en konference på Experimentarium tegnede konturerne af. 100 djøf’ere, journalister og DM-medlemmer var mødt op for at udveksle forretningsstrategier, diskutere megatrends og fremsætte ønsker til fremtidens fagforening.