Efter at være blevet ledig bliver Hans Stokholm Kjer mødt med intimiderende stigmatisering på "såkaldt sociale medier", skriver han. Skal vi virkelig være tvunget til at skjule vores ledighed, hvis vi vil have andre til at lytte, spørger han.
DM vil gerne have medlemmer, som er selvstændige og freelancere. Det kræver en ny forståelse af, hvad der tæller som arbejde - og hvordan fagforeningen hjælper medlemmerne, skriver Hans Stokholm Kjer.
Det vil være en de facto iværksætterydelse at tillade supplerende dagpenge i flere år for iværksættere. Og det ændrer ikke ved det grundlæggende problem, at dagpengesystemet stadig er tilpasset en gammeldags idé om arbejdsmarkedet, mener Hans Stokholm Kjer.
Vi står midt i en grundlovskrise, som vi velreflekterede mennesker har ansvar for at hjælpe hinanden og vores fælles samfund med at løse. Og løsningen er den letteste af alle: Lad være med at gøre noget som helst! Det skriver Hans Stokholm Kjer på bloggen.
Kom ud over stepperne, og prøv din drøm af som selvstændig. Det har altid været rådet fra iværksætterrådgiver Hans Stokholm Kjer. Men når hans egen datter tager springet, er han mindre kry.
Postcoronatiden ligger foran os, og vi kan ikke forvente, at den bliver en gentagelse af præcorona-æraen. Den, som ikke bruger coronatiden til at forberede mødet med postcorona, lægger sig bagest i feltet, når starten går til de nye tiders konkurrence, mener Hans Stokholm Kjer.
Det vrimler med freelancere og selvstændige, der under coronakrisen udbyder deres arbejde gratis eller laver giveaways som velgørenhed. Her er et godt råd: Lad være. Det skriver Hans Stokholm Kjer.