Sprogskoler i København har mistet 80 procent af kursisterne, efter at regeringen indførte deltagerbetaling på danskkurser for udlændinge i sommeren 2018. Kurserne er for dyre, fortæller ungarske Zsófia Mezoközy, som studerer i Danmark, men nu planlægger at forlade landet, fordi hun ikke får lært sproget.
Det er en god prioritering, at Villum Fonden opretter en forskerpulje, som kun kvinder kan søge. For alt for mange kvindelige talenter forlader universiteterne efter ph.d.-niveau, mener professor emerita Birgitte Possing.
At drikke meget alkohol er mest udbredt blandt akademikere, der ellers lever sundest på alle andre punkter. Det bunder i en kultur, hvor alkohol er forbundet med fællesskab og kontrolleret nydelse, siger ekspert.
Klimaforandringerne har været det mest centrale emne blandt befolkningen i valgkampene til Folketinget og EU-Parlamentet. Nu skal arbejdstagere og fagforeninger lægge pres på arbejdsgiverne for at sikre bæredygtighed på hver enkelt arbejdsplads, lyder det fra den internationale sammenslutning af faglige organisationer (ITUC). Bæredygtighed er i fuld gang med at ændre virksomheder, påpeger klimaekspert.
Efter årelange store investeringer kan cementvirksomheden Aalborg Portland i stort omfang anvende både restprodukter og alternative brændsler og forvandle det til grøn cement. Med et årligt miljø- og klimaregnskab ønsker virksomheden at åbne sig for offentligheden, og det har skabt stor synlighed og interesse.
Professor Stiig Markager bliver truet med en injuriesag, fordi han har udtalt sig kritisk om den omdiskuterede landbrugspakke. Bæredygtigt Landbrug, som står bag sanganlægget, fortæller, at de er klar til at gå rettens vej, hvis ikke Markager trækker tre specifikke udtalelser tilbage – og andre forskere kan muligvis se frem til samme behandling.
Den nye socialdemokratiske etpartiregering vil med støtte fra SF, Enhedslisten og Radikale Venstre hæve ambitionerne for klima, miljø og natur, samt satse på uddannelse og styrke forskningen og ytringsfriheden.