Glædelig jul! Magisterbladets julekalenders sidste humanist er konsulent i Dansk Magisterforening Sørine Storm, der sammen med sin kollega Cecilie Cohrt kom på idéen om at lave en julekalender med humanister. De var nemlig begge trætte af, hvordan humaniora bliver talt ned til.
Når videnskab skal formidles, er det afgørende at vise, hvordan den kan anvendes konkret til at forbedre verden. Det mener dagens humanist, Amalie Josefine Jeppesen, der producerer film med videnskabsformidling.
Dorthe Chakravarty er cand.mag. i historie og dansk fra Københavns Universitet og arbejder freelance som historiker og journalist. I radio, bøger, foredrag og podcast formidler hun historiens vigtighed videre. Hun er dagens humanist.
Mathias Baudier har en kandidatgrad i historie og samfundsfag fra Syddansk Universitet, men har skiftet karrierespor og arbejder i dag som informationsaktivitetsofficer i Hærens Efterretningsregiment.
Siden Vibeke Clod-Svensson blev uddannet cand.mag. i filmvidenskab, har hun blandt andet arbejdet hos Disney, DR og Det Danske Filminstitut. Hun har nemlig altid har sagt ja til de muligheder, hun er blevet givet. I dag er hun rettighedskonsulent hos forlaget Alinea.
I Danmark modregner staten, når forskere henter forskningsmidler fra EU’s forskningsfond Horizon 2020. I Norge fordobler de det hjemtagne beløb. Det betyder, at forskerne i højere grad er motiveret til at søge, fortæller dansk professor i Norge.
Mens Danske Bank fortsat efterforskes for overtrædelse af hvidvaskloven, besluttede Copenhagen Business School i al hemmelighed at blåstemple nye samarbejder mellem banken og universitetet. Fremgangsmåden møder nu kritik.